Животинска фарма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Животинска фарма  
Farma.jpeg
Корица на македонскиот превод на „Животинска фарма“ во издаваштво на Икона
Автор Џорџ Орвел
Наслов на
оригиналот
Animal Farm
Земја Обединето Кралство
Јазик англиски
Жанр(ови) класика, сатира, образовна анимација
Издавач Secker and Warburg
Издадена 17 август 1945
Медиум печатена
Страници 112 стр. (оригинално)
OCLC 53163540
Претходна Лавот и еднорогот
Следна 1984

Животинска фарма е роман на Џорџ Орвел. Романот е издаден во Англија на 17 август 1945 година. Според самиот Орвел, книгата се ослонува на настани кои довеле до завладување на Сталиновата ера пред Втората светска војна. Орвел, кој бил демократски социјалист,[1] бил критичар на Јосиф Сталин и не бил наклонет кон сталинизмот на Москва, особено по неговото искуство во Шпанската граѓанска војна.[2] Тој тврдел дека СССР станал брутално диктаторство, основан врз база на култот на една личност. Главни ликови во романот се животни и преку нив Орвел изразува политички настани и личности.

Книгата била издадена во периодот кога СССР бил во својот најголем подем и голем број издавачки куќи одбивале да ја испечатат книгата. Така, печатењето на книгата задоцнило, но сепак книгата доживеала голем успех по печатењето, најмногу поради тоа што Студената војна веднаш ја проследила Втората светска војна.[3]

Ликови[уреди | уреди извор]

Прасиња[уреди | уреди извор]

 • Минимус – поет
 • Прасенца
 • Млади прасиња
 • Пинки – младо прасе кое се споменува само еднаш.

Луѓе[уреди | уреди извор]

 • Џонс – поранешен сопственик на фармата.
 • Г. Фредерик – сопственик на соседната фарма Пинчфилд, алегорија на Германија.
 • Пилкингтон – сопственик на соседната фарма Фоксвуд, алегорија на Британија.
 • Г. Вајмпер – посредник помеѓу Животинската фарма и надворешниот свет

Коњи[уреди | уреди извор]

 • Боксер – најсилното и најработливо животно на фармата
 • Кловер – пријател на Боксер
 • Моли – кобила, единствено животно на фармата кое не работело речиси ништо
 • Бенџамин – магаре, еден од најстарите жители на фармата.

Останати животни[уреди | уреди извор]

Покрај веќе споменатите, во романот се и Муриел (коза), кученцата, гавранот, овцата, кокошките, кравите и мачката.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "Why I Write" (1936) (The Collected Essays, Journalism and Letters of George Orwell Volume 1 – An Age Like This 1945–1950 p.23 (Penguin))
 2. Orwell, writing in his review of Franz Borkenau's The Spanish Cockpit in Time and Tide, 31 July 1937, and Spilling the Spanish Beans, New English Weekly, 29 July 1937
 3. Morris Dickstein, Cambridge Companion to Orwell, p.134

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: