Магаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Домашно магаре
Donkey 1 arp 750px.jpg
домашно магаре
припитомен
Научна класификација
Царство: Животни
Потцарство: Eumetazoa
Колено: Хордати
Потколено: ‘Рбетници
Класа: Цицачи
Поткласа: Живородни цицачи
Ред: Непарнокопитни
Семејство: Коњи
Род: Equus
Вид: E. africanus

Магаре (Equus asinus f. asinus, Equus asinus asinus), е домашно животно со распространетост по целиот свет. Нивниот изворен облик е афричкото магаре (Equus asinus), додека азиското магаре, (Equus hemionus), не е никогаш припитомено.

Магарето како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Магарето се јавува и како тема во уметноста и во популарната култура:

  • „Магариња“ (Asinaria)- комедија на староримскиот писател Плаут.[1]
  • „Магарето и штурците“ - басна на американскиот писател Емброуз Бирс.[2]
  • „Лавот, петелот и магарето“ - басна на американскиот писател Емброуз Бирс.[3]
  • „Волшебната масичка, златоносното магаре и колецот од вреќата“ – сказна на браќата Грим.[4]
  • „Глава од магаре“ - суфиска приказна.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Белешка за писателот“, во: Т. М. Плаут, Скржавецот (Аулулариа). Скопје: Детска радост, 2013, стр. 134-135.
  2. Емброуз Бирс, Басни. Скопје: Темплум, 2016, стр. 32.
  3. Емброуз Бирс, Басни. Скопје: Темплум, 2016, стр. 88.
  4. Браќа Грим, Храбриот кројач, Детска радост, Скопје, 1980.
  5. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 46.