Големиот Гетсби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големиот Гетсби  
Гетсби 1925 корица.gif
АвторФ. Скот Фицџералд
Наслов на
оригиналот
The Great Gatsby
ЗемјаСАД
ЈазикАнглиски
Жанр(ови)Роман
ИздавачCharles Scribner's Sons
Издадена10 април, 1925
МедиумПечатена книга

Големиот Гетсби (во оригинал од англиски: The Great Gatsby) е роман од американскиот писател Ф. Скот Фицџералд. Издадена на 10 април 1925, дејството се одвива на северниот брег на Лонг Ајленд, Њујорк за време на летото од 1922 година.

Романот одбележува еден временски период кој Фицџералд сам го нарекол „Џез доба“. Следејќи го шокот и хаусот на Првата светска војна, американското општество уживало во просперитет за време на 1920-тите кога економијата напредувала. Во исто време прохибицијата, забраната за продажба и производство на алкохол, ги направила нелегалните дистрибутери на алкохол милионери и довела до зголемување на организираниот криминал. Иако Фицџералд, како Ник Каравеј во неговиот роман, ги идолизирал богатите и гламурот на тој период, се чувстувал неудобно со неограничениот материјализам и недостигот на морал кој одел со него.

Иако е адаптирана во бродвејска претстава и холивудски филм во текот на годината на издавање, не била популарна за време на првото печатење, продавајќи помалку од 25.000 копии за време на последните петнаесет години од животот на Фицџералд. За време на големата депресија и Втората светска војна е заборавена. По повторното нејзино издавање во 1945 и 1953, бргу стекнала широка читателска публика и денес широко се смета како парадигма на големиот американски роман. Големиот Гетсби стана стандарден текст во средните училишта и универзитетските курсеви за американската литература во државите ширум светот и го зема второто место на листата на Modern Library на „100. најдобри романи на 20-от век“. Тајм го вклучи романот во неговата листа ТАЈМ 100 најдобри романи на англиски јазик од 1923 до 2005[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Извори