Прејди на содржината

Хана Арент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хана Арент
Hannah Arendt

Фреска од Хана Арент во Хановер, од графити артистите BeneR1 и koarts, заснована на фотографија од Кате Фурст
Роден(а)14 октомври 1906(1906-10-14)
Хановер, Германија
Починал(а)4 декември 1975(1975-12-04) (возр. 69)
Њујорк, САД
НационалностГерманка
ПодрачјеЗападна филозофија
ШколаКонтинентална филозофија, егзистенцијална феноменологија, филозофија на живот и републиканизам
Претежна дејност
Политичка теорија, модернизам, филозофија на историја

Хана Арент (германски: Hannah Arendt; Хановер, 14 октомври 1906Њујорк, 4 декември 1975) — германска политичка теоритичарка и еврејски филозоф. Таа ја напуштила Европа за време на холокаусот и станала американски државјанин. Нејзините дела се соочуваат со природата на моќта и субјектите на политиката, директната демократија, власта и тоталитаризмот. Наградата „Хана Арент“ е именувана во нејзина чест.

Животопис[уреди | уреди извор]

Растела во еврејско семејство кое припаѓало во средната класа. Растела во Кенигсберг и Берлин. Студирала филозофија на Универзитетот во Марбург заедно со Мартин Хајдегер и Хасо Јонас. Со Хајдегер започнала долга и страсна романтична врска поради која подоцна била критикувана поради поддршката на Хајдер за нацистичките движења за време на неговиот рекордски мандат на универзитетот во Фрајбург.

За време на првото раскинување на Хајдегер таа се сели во Хајделберг каде што ја пишува својата десертација, под менторство на Јаспер, во концепт на љубовта. Подоцна, во 1929 година се омажила за германскиот Евреин Гантер Штерн подоцна познат како Гантер Андерс. Се развеле во 1937 година. Нејзината десертација била објавена истата година но таа не добила квалификација за неопходна работа на германскиот универзитет. Некое време се занимавала со истражување на антисерти но била испратна во Париз. Таму го запознала книжевниот критичар и филозоф, Валтер Бенјамин. Во Франција работи на помагање на еврејските бегалци за што била затворена во логорот „Гурс“ но успеала да побегне после неколку недели. Подоцна се омажила за Хајнрих Блихер и со него побегнала во САД. Во Америка активно се занимавала со помагање на еврејските заедници. Пишувала во колумнот за „Ауфбау“, еврејски весник на германски јазик. Станува близок пријател со Јаспер и неговата сопруга.

Во 1950 година, Арент станува натурализиран државјанин на САД. Работи на различни универзитети во САД како што се Беркли и Престон. Била првата жена професор на американскиот универзитет. Умрела во 1975 година во 69-тата година од животот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]