Прејди на содржината

Веркор

Координати: 44°58′N 5°25′E / 44.967° СГШ; 5.417° ИГД / 44.967; 5.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Веркор
Vercors
Поглед на Веркор
Највисока точка
Надм. вис.2341 м (Гран Вемон)
Друго имеVercors
Географија
Веркор на карта

Карта

МестоРона-Алпи, Франција
Матичен венецАлпи

Веркор (фр. Vercors) е венец од висорамнини и планини во департманите Изер и Дром во предалпското подрачје на Франција. Венцот се протега западно од Дофинеските Алпи, и се одвојува од нив со реките Драк и Изер. Гребенот на источниот крај гледа кон градот Гренобл. Највисок врв е Гран Вемон со 2.341 m надморска височина.

Во карстни предели на висорамнината се наоѓаат познатите Веркорски пештери, меѓу кои и пештерата Гуфр Берже.

Веркор има неколку центри за скијачко трчање и скијање. Најголемиот скијачки центар е Вилар-де-Лан.

Регионот се прочул во II светска војна кога Веркорските макијци го предводеле Француското движење на отпорот против германските окупатори и во јуни и јули 1944 г. и ја основале т.н. „Слободна Република Веркор“.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

44°58′N 5°25′E / 44.967° СГШ; 5.417° ИГД / 44.967; 5.417