1980 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1970197119721973197419751976 •   
197719781979 1980 198119821983
   1984198519861987198819891990
Поврзан временски период или предмет
1977197819791980198119821983
1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1980 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]