Пиреј (роман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За другите значења на поимот видете ја страницата за појаснување.
Пиреј  
Пиреј.jpg
Корица на книгата.
АвторПетре М. Андреевски
Изработувач на
корицата
Александар Саздов
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски
Жанр(ови)историски, социјален
ИздавачИздавачка куќа „Три“, Табернакул и др.
Издадена1980 (оригинал)
Медиумпечатено издание, 140 х 205 mm (И.К. „Три“)
Страници252 (И.К. „Три“)
ISBN978-608-4577-01-0

Пиреј е македонски роман напишан од Петре М. Андреевски. Романот за прв пат бил издаден во 1980 година во СР Македонија и многу набрзо станал еден од најчитаните македонски романи во поновата македонска книжевна ера. Пиреј денес е прифатена како еден култен македонски роман.[1]

Име[уреди | уреди извор]

Во врска со името на книгата, Петре М. Андреевски на почетокот на романот запишал[2]:

Пиреј е троскотна трева, а некои ја викаат и коштрева. Ама ти колку сакаш кошкај ја, корни ја, куби ја, таа пак не умира. Само малку да се допре до земјата и пак ќе се фати, ќе оживи, ќе потера. Ништо не ја ништи таа трева.

Содржина[уреди | уреди извор]

Приказната која го покрива периодот на Балканските војни, Првата светска војна и повоениот период, ги следи главните политички случувањата на Балканот кон крајот на владеењето на Отоманското Царство како и нивното влијание врз едно македонско село и брачниот пар Јон и Велика. Бедата, војната, неукоста, болестите, гладот и студот на ликовите се прикажани низ главите. Оваа книга го опишува животот во Македонија во тоа време. Ништо на светот не може да го одземе мајчинското од мајка и ништо не може да боли повеќе од загуба на чедо. Главниот лик Велика едно по едно ги губи своите пет деца, а нема никаква моќ да направи нешто за да го запре тоа.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петре М. Андреевски, Пиреј. на официјалната страница на И.К. „Три“.
  2. Андреевски, М. Петре, Пиреј, Скопје, 1980.
  3. Пиреј од Петре М. Андреевски на sakamknigi.mk

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]