Бела Река (Ветрен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Река is located in Македонија
Бела Река
Местоположба на Бела Река во Македонија
Местоположба 41°58′0″N 22°46′0″E / 41.96667° СГШ; 22.76667° ИГД / 41.96667; 22.76667Координати: 41°58′0″N 22°46′0″E / 41.96667° СГШ; 22.76667° ИГД / 41.96667; 22.76667
Основни податоци
Место Ветрен
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бела Рекаархеолошко наоѓалиште во маалото Црквенец на делчевското село Ветрен. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцна антика. Во непосредната близина на маалото Масларово, на простор од околу 100 × 100 м се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 132, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069