Калиште (Град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калиште
археолошко наоѓалиште
Калиште is located in Македонија
Калиште
Местоположба на Калиште во Македонија
Местоположба 41°55′24″N 22°50′37″E / 41.92333° СГШ; 22.84361° ИГД / 41.92333; 22.84361Координати: 41°55′24″N 22°50′37″E / 41.92333° СГШ; 22.84361° ИГД / 41.92333; 22.84361
Основни податоци
Место Град
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Калиште археолошко наоѓалиште во околината на местото Град кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

На околу 200 м западно од селото, во нивата на Илија Новчев има голем број фрагменти од керамички садови, питоси, како и тегули. При обработувањето на земјата биле откриени темели од стари градби градени од кршен камен и варов малтер..[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069