Ветрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ветрен
Влез во маало на селото Ветрен.jpg

Влез во маало на селото

Ветрен is located in Македонија
Ветрен
Местоположба на Ветрен во Македонија
Ветрен на интерактивна карта

Координати 42°00′23″N 22°45′08″E / 42.00639° СГШ; 22.75222° ИГД / 42.00639; 22.75222Координати: 42°00′23″N 22°45′08″E / 42.00639° СГШ; 22.75222° ИГД / 42.00639; 22.75222
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Delčevo Municipality.svg Делчево
Област Пијанец
Население 114[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2320
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09002
Надм. вис. 910 м
Ветрен на општинската карта
Ветрен во Општина Делчево.svg

Атарот на Ветрен во рамките на општината
Commons-logo.svg Ветрен на Ризницата


Ветрен — село во Општина Делчево, во областа Пијанец, во околината на градот Делчево. Северните маала на селото се сместени во истоименото село во Бугарија, со што тоа претставува единствено населено место кое е поделено меѓу двете земји.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Ветрен се наоѓа во северниот дел на територијата на Општина Делчево и граница на неговиот атар делумно претставува државната граница со Бугарија. Селото е планинско и е сместено на надморска височина од 910 метри. Селскиот атар зафаќа површина од 14,8 км2.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во почетокот на XX век, Ветрен било село во Малешевската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита земјоделска функција. Во неговиот атар, обработливото земјиште се простира на површина од 542,7 ха, шумите се на површина од 527,8 ха, додека на пасишта отпаѓаат 347,4 ха.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Ветрен живееле 96 жители, сите Македонци христијани.[3] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото имало 104 жители Македонци.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 114 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е прикажано вкупното население и етничка припадност во Ветрен:[5]

Години Македонци Срби Ост. Вкупно
1948 466
1953 514 1 0 515
1961 464 0 0 464
1971 309 1 0 310
1981 246 1 1 248
1991 169 1 0 170
1994 167 2 0 169
2002 114 0 0 114

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во составот на Општина Делчево од 1952 година.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од општината Киселица во склоп на Делчевската околија.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачко место бр. 0594 според Државната изборна комисија.[6]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 94 гласачи.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 86 гласачи.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 10 јули 2018.
  2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 52.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр. 229.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.140-141.
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). Извор: ДЗС.
  6. „Изборна единица 3 — Општина Делчево“ (PDF). Посетено на 10 јули 2018.
  7. „Локални избори 2017“. Посетено на 10 јули 2018.
  8. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]