Ширините (Турија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°57′07″N 22°38′57″E / 41.95194° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.95194; 22.64917Координати: 41°57′07″N 22°38′57″E / 41.95194° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.95194; 22.64917
Основни податоци
Место Турија
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ширинитеархеолошко наоѓалиште во делчевското село Турија. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Источно од маалото Црнгалка, на простор од околу 200 × 100 м се среќаваат голем број на делови од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди, а биле и најдени доцноантички монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 132. ISBN 9989649286.