Берова Чешма (Драмче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Берова чешма — населба од доцноантичкото време. На 3 km оддалеченост од наоѓалиштето Градиште, во реонот на маалата Ваканица и Илиовци, на мала површина се среќаваат многубројни парчиња од покривни ќерамиди. Биле ископани и неколку питоси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.