Прејди на содржината

Јурто (Очипала)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јурто — населба од доцноантичкото време. На околу 2 км северно од Дуовско маало, на пространа тераса се гледаат темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.