Селиште (Разловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833Координати: 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833
Основни податоци
Место Разловци
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во околината на село Разловци. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. Спроти селото, на ниска тераса на десниот брег на Брегалница, на простор од 400х400 м, по површината се среќава множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се и повеќе монети[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан, Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069