Широчица (Тработивиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667Координати: 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667
Основни податоци
Место Тработивиште
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Широчицаархеолошко наоѓалиште во околината на местото Тработивиште кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува црква од старохристијанско време.

На 2 км северозападно од селото и 150 м од стариот пат Тработивиште - Делчево се зачувани остатоци од мала црквичка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069