Кула (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (средновековна кула).svg кула


Период среден век
Портал „Археологија“

Кула археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува кула од среден век.

На неколку километри пред влезот во градот, на левата страна од патот Берово - Делчево постојат урнатини од кула.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069