Ќерамидарка (Нов Истевник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидарка
археолошко наоѓалиште
Ќерамидарка is located in Македонија
Ќерамидарка
Местоположба на Ќерамидарка во Македонија
Местоположба 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583Координати: 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583
Основни податоци
Место Нов Истевник
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ќерамидаркаархеолошко наоѓалиште во делчевското село Нов Истевник. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На левиот брег на долот Каракостовски Ендек, до утоката на реката Желевица, на голем простор има грамади од камења и делови од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 130. ISBN 9989649286.