Скокото (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скокото is located in Македонија
Скокото
Местоположба на Скокото во Македонија
Местоположба 41°59′08″N 22°48′00″E / 41.98556° СГШ; 22.80000° ИГД / 41.98556; 22.80000Координати: 41°59′08″N 22°48′00″E / 41.98556° СГШ; 22.80000° ИГД / 41.98556; 22.80000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Скокото археолошко наоѓалиште во околината на местото Габрово кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време.

Лежи на ниска тераса што се наоѓа на источната страна на Габровска Река. Просторот зафаќа мала површина на која се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069