Габровска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габровска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворОсоговски Планини
УстиеБрегалница

Габровска Рекарека во Североисточна Македонија чиј тек е североисточно од Делчево.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката се наоѓа југоисточно од Осоговските Планини и североисточно од градот Делчево. Се создава од тековите на реките Црварица (4,5 км) и Стар Дол (5,1 км), поминува низ селото Габрово, потоа во должина од 4,5 км кај Делчево се влива од десната страна на Брегалница. Зафаќа сливно подрачје од 31,36 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.