Дервен (Косово Дабје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дервен is located in Македонија
Дервен
Местоположба на Дервен во Македонија
Местоположба 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Основни податоци
Место Косово Дабје
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период среден век
Портал „Археологија“

Дервен археолошко наоѓалиште во околината на местото Косово Дабје кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува градиште од среден век.

На левиот брег на Брегалница, на висок рид со зарамнет врв што зафаќа површина од 250 × 70 м се гледаат темели од одбранбен бедем. По површината се среќава множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069