Раново Село (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раново Село
археолошко наоѓалиште
Раново Село is located in Македонија
Раново Село
Местоположба на Раново Село во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Раново Село археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

Се наоѓа на 5 км западно од градот, во нивата на С. Трајковски, како и во соседните ниви. По површината има многу парчиња од покривни ќерамиди, питоси и керамички садови. С. Трајковски нашол и повеќе монети од Јустинијан I и Проб кои се сопственост на Љупчо Трајковски од Делчево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069