Асанова Лака (Тработивиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асанова Лака
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667Координати: 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667
Основни податоци
Место Тработивиште
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Асанова Лакаархеолошко наоѓалиште во околината на село Тработивиште. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 3 км источно од селото, од двете страни на долот Дапштица, на рамна површина од неколку декари можат да се најдат фрагменти керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Најдени се и повеќе монетамонети[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан, Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 132, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069