Кадин Чифлик (Селник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кадин Чифлик


Местоположба 42°02′27″N 22°43′50″E / 42.04083° СГШ; 22.73056° ИГД / 42.04083; 22.73056Координати: 42°02′27″N 22°43′50″E / 42.04083° СГШ; 22.73056° ИГД / 42.04083; 22.73056
Основни податоци
Место Селник
Општина Делчево
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кадин Чифликархеолошко наоѓалиште во делчевското село Селник. Претставува населба од доцноантичкото време. Во непосредната близина на маалото Терзиите се зачувани остатоци од мала населба. Покрај големиот број грамади од насобрани камења, има и делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 131. ISBN 9989649286.