Могила (Бигла)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Могила — археолошно наоѓалиште од римското време.До Димчовско маало е зачувана голема могила што доминира над околниот терен. Има пречник во основата од 25 м и височина од 4-5 м. На неколку места е оштетена од диво копање.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.