Црквиште (Вирче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Црквиште — старохристијанска црква. На источната страна на наоѓалиштето Градиште се издига висок рид на кој се гледаат темели од еднокорабна црква со димензии од околу 20 × 30 м. (А.К.)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069