Градиште (Разловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833Координати: 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833
Основни податоци
Место Разловци
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во околината на село Разловци. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичкото време. На 2 км западно од селото, во пределот Конарник, на висок рид со зарамнет простор од 100х90 м се зачувани темели од утврдување. Во внатрешноста на градиштето се гледаат темели од помали објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан, Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069