Петрова Могила (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Петрова Могила — населба од римското време. На 500 м јужно од Мало Градиште, по површината на нивите има множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.