Могилка (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могилка is located in Македонија
Могилка
Местоположба на Могилка во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Могилка археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува тумул од железно време.

Се наоѓа на 600 м западно од ридот Чука, на десната страна на Делчевски Дол. Тумулот е мал, со димензии од 10 м во основата и височина од 1,5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069