Црквиште (Габрово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°59′08″N 22°48′00″E / 41.98556° СГШ; 22.80000° ИГД / 41.98556; 22.80000Координати: 41°59′08″N 22°48′00″E / 41.98556° СГШ; 22.80000° ИГД / 41.98556; 22.80000
Основни податоци
Место Габрово
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во околината на местото Габрово кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува црква од среден век.

На околу 1 км источно од селото, од левата страна на долот се забележуваат темели од средновековна црква и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069