Могилка (Киселица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могилка is located in Македонија
Могилка
Местоположба на Могилка во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Киселица
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Могилка археолошко наоѓалиште во околината на Киселица, Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика

Во непосредната близина на селото, на простор од околу 100 × 50 м, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069