Пештера (Киселица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештера is located in Македонија
Пештера
Местоположба на Пештера во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Киселица
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Пештера археолошко наоѓалиште во околината на Киселица, Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време

Во непосредната близина на пештерите, кои се наоѓаат во атарот на селото, на простор од 50 × 50 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, главно со сива боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069