Браниград (Стар Истевник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браниград - Ѓурова Црква
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583Координати: 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583
Основни податоци
Место Стар Истевник
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Браниград - Ѓурова Црква археолошко наоѓалиште во околината на местото Стар Истевник кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува црква од старохристијанско време.

На мала височинка оддалечена околу 1 км од селото се наоѓаат остатоци од темели на црквичка со димензии од 12 × 6 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069