Петрушевец (Чифлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петрушевец is located in Македонија
Петрушевец
Местоположба на Петрушевец во Македонија
Местоположба 41°56′39″N 22°46′48″E / 41.94417° СГШ; 22.78000° ИГД / 41.94417; 22.78000Координати: 41°56′39″N 22°46′48″E / 41.94417° СГШ; 22.78000° ИГД / 41.94417; 22.78000
Основни податоци
Место Чифлик
Општина Дечево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период железно време
Портал „Археологија“

Петрушевец археолошко наоѓалиште кај местото Чифлик во општина Дечево.

Наоѓалиштето претставува некропола и могили од римско време. Јужно од населбата, во непосредната близина на зградата на земјоделското стопанство, до самата куќа на М. Димитров има 2 добро зачувани могили. Едната е со пречник од 20 м во основата и височина од 4-5 м, а другата, која е триесетина метри подалеку, има пречник од 15 м во основата и височина од 4 м. На околу 1 км источно од куќата на Димитров се наоѓа уште една могила со пречник од 20 м во основата и височина од 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 13228, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069