Прејди на содржината

Илина Црква (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Илина Црква — старохристијанска црква. Источно од наоѓалиштето Мало Градиште, на еден повисок рид се зачувани траги од старохристијанска црква со димензии од 16 × 7 м. Околу неа се среќава градежен материјал, како и фрагменти од покривни ќерамиди и питоси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.