Чапаница (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чапаница
археолошко наоѓалиште
Чапаница is located in Македонија
Чапаница
Местоположба на Чапаница во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Чапаница археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика.

Во нивата на Ѓорѓи Валоженски, што се наоѓа на околу 4 км западно од Делчево, се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069