Грамаѓе (Стар Истевник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грамаѓе is located in Македонија
Грамаѓе
Местоположба на Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583Координати: 41°52′20″N 22°51′21″E / 41.87222° СГШ; 22.85583° ИГД / 41.87222; 22.85583
Основни податоци
Место Стар Истевник
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Грамаѓе археолошко наоѓалиште во околината на местото Стар Истевник кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува населба и црква од римско време и старохристијанско време.

По површината на една пространа тераса, што се наоѓа на околу 100 м лево од патот Делчево - Пехчево, се среќаваат фрагменти од керамички садови, [[питоси и множество градежен материјал. На горниот крај на наоѓалиштето се гледаат урнатини од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069