Прејди на содржината

Амам (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Амам — могила од римското време. На 2 км источно од селото, покрај патот што води кон бугарската граница е зачувана могила со пречник од 25 м во основата и височина од 4-5 м.[1]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.