Амам (Ѕвегор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Амам, могила од римското време. На 2 km источно од селото, покрај патот што води кон бугарската граница е зачувана могила со пречник од 25 m во основата и височина од 4-5 m.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.