Крастати Камен (Тработивиште)

Координати: 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крастати Камен - Слатина


Местоположба 41°53′15″N 22°49′00″E / 41.88750° СГШ; 22.81667° ИГД / 41.88750; 22.81667
Основни податоци
Место Тработивиште
Општина Делчево
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Крастати Камен – Слатина археолошко наоѓалиште во околината на местото Тработивиште кај градот Делчево. Претставува населба од римско време.

На една ниска тераса што лежи на околу 1 км јужно од селото, во нивата на П. Ивановски се среќаваат фрагменти од керамички садови, питос и и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069