Долно Градиште (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Градиште
археолошко наоѓалиште
Долно Градиште is located in Македонија
Долно Градиште
Местоположба на Долно Градиште во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Долно Градиште археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време

На 2 км јужно од Делчево, десно од стариот пат кон Тработивиште, по површината на една мала тераса има фрагменти од керамички садови, од неолитска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069