Чука (Делчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Делчево
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Чука археолошко наоѓалиште во околината на Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од неолитско време.

Во нивата на П. Стојанов, која е на 1 км западно од градот, во непосредната близина на градскиот резервоар се среќава голем број фрагменти од керамички садови со груба фактура, рачно работени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069