Ошљан Град (Разловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ошљан Град is located in Македонија
Ошљан Град
Местоположба на Ошљан Град во Македонија
Местоположба 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833Координати: 41°50′40″N 22°46′06″E / 41.84444° СГШ; 22.76833° ИГД / 41.84444; 22.76833
Основни податоци
Место Разловци
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ошљан Градархеолошко наоѓалиште во околината на село Разловци. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан, Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069