Чукутин Дол (Киселица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чукутин Дол is located in Македонија
Чукутин Дол
Местоположба на Чукутин Дол во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Киселица
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Чукутин Дол археолошко наоѓалиште во околината на Киселица, Делчево. Наоѓалиштето претставува могила од римско време

Непосредно до главниот пат што води кон селото Киселица е зачувана голема могила со пречник од 30 м во основата и височина до 6 м. При изградбата на патот делумно е оштетена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069