Селце (Град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селце is located in Македонија
Селце
Местоположба на Селце во Македонија
Местоположба 41°55′24″N 22°50′37″E / 41.92333° СГШ; 22.84361° ИГД / 41.92333; 22.84361Координати: 41°55′24″N 22°50′37″E / 41.92333° СГШ; 22.84361° ИГД / 41.92333; 22.84361
Основни податоци
Место Град
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селце археолошко наоѓалиште во околината на местото Град кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 2,5 км западно од селото и лево од главниот пат Делчево - Тработивиште, на терен што претставува пространа тераса се наоѓаат многу фрагменти од покривни ќерамиди, питоси и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште — градиште од хеленистичко и доцноантичко време;
  • Калиште — населба од доцноантичко време;
  • Селце — црква од средниот век;
  • Град

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069