Драндовица (Косово Дабје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драндовица is located in Македонија
Драндовица
Местоположба на Драндовица во Македонија
Местоположба 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Основни податоци
Место Косово Дабје
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Драндовица археолошко наоѓалиште во околината на местото Косово Дабје кај градот Делчево. Наоѓалиштето претставува црква од старохристијанско време.

Под маалото Косово Дабје се гледаат грамади од градежен материјал и остатоци од мала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069