Косово Дабје

Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Косово Дабје
Косово Дабје во рамките на Македонија
Косово Дабје
Местоположба на Косово Дабје во Македонија
Косово Дабје на карта

Карта

Координати 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Регион Пијанец
Општина Делчево
Население 5 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 09029
Косово Дабје на општинската карта

Атарот на Косово Дабје во рамките на општината
Косово Дабје на Ризницата

Косово Дабје — село во Општина Делчево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Косово Дабје — село во општина Делчево, во областа Пијанец.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото Косово Дабје не е многу старо село. Порано името на ова село било Шопје, но подоцна е променето во Косово Дабје, од непознати причини.[2]

Само 1 жител на оваа населба е заведен како жртва во Втората светска војна.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948—    
1953159—    
1961207+30.2%
1971192−7.2%
198185−55.7%
ГодинаНас.±%
199138−55.3%
199435−7.9%
200221−40.0%
20215−76.2%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[4]

Во 2002 година, во селото живееле 21 жител, Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 5 жители, од кои 5 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 159 207 192 85 38 35 21 5
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото:

 • Доселеници: Шопјето (15 к.) најстар род во селото и негови основачи. Како го добиле името е непознато. Доселени се околу 1788 година од некое село во Прилепско (прилепско Мариово); Илијовци (3 к.) доселени се во 1885 година од селото Турија; Димчовци (2 к.) доселени се во 1914 година од селото Бигла; Воложјето (3 к.) доселени се во 1905 година; Мијшинци (1 к.) доселени се во 1924 година од селото Драмче; Козарци (1 к.) доселени се во 1914 година од селото Цера; Кумкар (1 к.) доселени се во 1941 година од некое блиско село во Бугарија, од другата страна на границата (Тишаново некои мислат).[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 0597 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 15 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 Русиќ, Бранислав. Фонд Русиќ. Архивски фонд на МАНУ к- 3, АЕ 96/1в.
 3. „Попис на жртвите од војната 1941-1945, СР Македонија“ (PDF).
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]