Драмче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драмче
Поглед на маало на селото Драмче (1).jpg

Маало на Драмче

Драмче is located in Македонија
Драмче
Местоположба на Драмче во Македонија
Драмче на интерактивна карта

Координати 42°00′40″N 22°42′50″E / 42.01111° СГШ; 22.71389° ИГД / 42.01111; 22.71389Координати: 42°00′40″N 22°42′50″E / 42.01111° СГШ; 22.71389° ИГД / 42.01111; 22.71389
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Delčevo Municipality.svg Делчево
Област Осоговија
Население 288[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2320
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09008
Надм. вис. 700-840 м
Драмче на општинската карта
Драмче во Општина Делчево.svg

Атарот на Драмче во рамките на општината
Commons-logo.svg Драмче на Ризницата


Драмче — село во Општина Делчево, во областа Осоговија, во околината на градот Делчево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Драмче се наоѓа во северозападниот дел на територијата на Општина Делчево и неговиот атар делумно е ограничен со државната граница со Бугарија. Селото е ридско и од разбиен тип, а се простира на надморска височина од 700-840 метри. Селскиот атар зафаќа површина од 35,2 км2. Од Делчево е оддалечено 15 км.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според едно предание, селото Драмче било основано од некој дојденец од Драма кој имал четири сина и ги разместил на тој простор. Иако не може да се утврди веродостојноста на ова предание, сепак интересен е податокот дека како дел од женската носија од Драмче е сината саја, која е карактерисична за женската носија од Драмско.[3]

Во почетокот на XX век, Драмче било село во Малешевската каза на Отоманското Царство.

Во Првата балканска војна, од селото имало еден доброволец кој бил дел од Македонско-одринските доброволни чети.[4]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита земјоделска функција. Во неговиот атар преовладуваат шумите на површина од 1.562,2 ха, додека на пасишта отпаѓаат 901,4 ха, а обработливото земјиште зафаќа површина од 815,2 ха.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Драмче живееле 430 жители, сите Македонци.[5] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 400 Македонци.[6]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 288 жители, од кои 287 Македонци и 1 Влав.[1]

Во табелата во продолжение е прикажано вкупното население и етничка припадност во Драмче:[7]

Години Македонци Албанци Турци Власи Срби Ост. Вкупно
1948 842
1953 988 0 2 0 5 1 996
1961 867 0 0 0 1 0 868
1971 694 1 0 0 1 1 697
1981 522 1 0 0 0 11 534
1991 429 0 0 0 0 0 429
1994 415 0 0 0 0 1 416
2002 287 0 0 1 0 0 288

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Во селото има основно училиште, фабрички погон за конфекција, земјоделска задруга, продавници и угостителски објекти.[2]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во составот на Општина Делчево од 1955 година.

Во периодот 1950-1952, селото било седиште на истоимената општина во склоп на Делчевската околија.

Во периодот 1952-1955, селото било седиште на истоимената општина во склоп на Малешевската околија.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачко место бр. 0601 според Државната изборна комисија, кое е сместено во објектот на селската месна заедница.[8]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 201 гласач.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 190 гласачи.[10]

Културно наследство[уреди | уреди извор]

Спомен-куќата на Дедо Митко

Од селото потекнува орото Копачка, кое во 2014 година било впишано во репрезентативната список на УНЕСКО за заштита на нематеријалното културно наследство.[11] Кон крајот на 2014 година, родната куќа на долгогодишниот ороводец на орото Копачка Димитрија Станоевски (1917-2009), попознат како „Дедо Митко“, била претворена во спомен-куќа, во чија поставка се из­ло­же­ни ста­ри фо­то­гра­фии, об­ја­ве­ни тек­сто­ви во до­маш­ни и во стран­ски вес­ни­ци, пред­ме­ти и ин­стру­мен­ти кои ороводецот ги употребувал, ка­ко и на­род­ни­те но­сии во кои го предводел орото. Уредувањето на спомен-куќата било финансирано со средства обезбедени од Министерството за култура, здружението Копачка и Општина Делчево.[12][13]

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Архангел Михаил“
Археолошки наоѓалишта
Цркви
Културни установи
 • Спомен-куќа на Дедо Митко — спомен-куќа посветена на ороводецот на орото Копачка Дмитрија Станоевски (1917-2009)

Личности[уреди | уреди извор]

Починале во Драмче

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 10 јули 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 112.
 3. Крстева, Ангелина (2005). „Размислувања за потребата од теренски етнолошки истражувања“. Етнолог. Здружение на етнолозите на Република Македонија - Музеј на Македонија (11): 142–143.
 4. Македоно-одринското опълчение 1912 – 1913 г. Личен състав, Главно управление на архивите, 2006, стр. 844.
 5. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.229.
 6. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.140-141.
 7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). Извор: ДЗС.
 8. „Изборна единица 3 — Општина Делчево“ (PDF). Посетено на 10 јули 2018.
 9. „Локални избори 2017“. Посетено на 10 јули 2018.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Kopachkata, a social dance from the village of Dramche, Pijanec“. UNESCO Culture Sector - Intangible Heritage. Посетено на 18 декември 2014.
 12. Најстариот ороводец дедо Митко доби спомен-соба[мртва врска]“. Вечер. 28 октомври 2014.
 13. П., Н.. „Куќата на дедо Митко во Драмче ја раскажува приказната за „Копачка“ Архивирано на 21 јули 2018 г.“. Република. 15 март 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]