Селник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селник
Село Селник.jpg

Куќи во Селник

Селник is located in Македонија
Селник
Местоположба на Селник во Македонија
Селник на интерактивна карта

Координати 42°02′27″N 22°43′50″E / 42.04083° СГШ; 22.73056° ИГД / 42.04083; 22.73056Координати: 42°02′27″N 22°43′50″E / 42.04083° СГШ; 22.73056° ИГД / 42.04083; 22.73056
Регион Logo of Eastern Region, Macedonia.svg Источен
Општина Coat of arms of Delčevo Municipality.svg Делчево
Област Осоговија
Население 28[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2320
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09022
Надм. вис. 880 м
Селник на општинската карта
Селник во Општина Делчево.svg

Атарот на Селник во рамките на општината
Commons-logo.svg Селник на Ризницата


Селник — село во Општина Делчево, во областа Осоговија, во околината на градот Делчево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селник се наоѓа во крајниот северен дел на територијата на Општина Делчево и неговиот атар се граничи со Бугарија. Селото е ридско и е сместено на надморска височина од 880 метри. Селскиот атар зафаќа површина од 11,1 км2. Селото е оддалечено 17 км од Делчево.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во почетокот на XX век, Селник било село во Малешевската каза на Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото има мешовита земјоделска функција. Во неговиот атар, шумите зафаќаат површина од 442 ха, на пасишта отпаѓаат 348 ха, а на обработливо земјиште 266 ха.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Селник живееле 120 жители, сите Македонци.[3] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото имало 112 жители Македонци.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 28 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е прикажано вкупното население и етничка припадност во Селник:[5]

Години Македонци Турци Срби Ост. Вкупно
1948 286
1953 329 4 2 0 335
1961 313 0 0 1 314
1971 195 0 0 0 295
1981 131 0 0 0 131
1991 72 0 0 0 72
1994 66 0 0 0 66
2002 28 0 0 0 28

* Извор: Државен завод за статистика на Република Македонија (1948-2002), според податоци од официјалните пописи во соодветните години.

Родови[уреди | уреди извор]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1953 година, родови во селото:

 • Староседелци: Букарето (3 к.), Табаци (6 к.), Кратунци (4 к.), Ташовци (9 к.), Папунци (6 к.), Догазанци (5 к.), Деничини (3 к.), Лесовци (3 к.) и Шуманци (3 к.)
 • Доселеници: Терзији (3 к.) доселени се во 1918 година од селото Смоличино кај Ќустендил во Бугарија.[6]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото влегува во составот на Општина Делчево од 1955 година.

Во периодот 1950-1952, селото било дел од општината Киселица во склоп на Делчевската околија.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од општината Драмче во склоп на Малешевската околија.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачко место бр. 0599 според Државната изборна комисија, кое е сместено во трпезаријата во дворот на црквата „Св. Петка“.[7]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 20 гласачи.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 17 гласачи.[9]

Културни знаменитости[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Петка“
Археолошки наоѓалишта
Цркви


Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Драмче

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 10 јули 2018.
 2. 2,0 2,1 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија: географски, демографски, и аграрни обележја. Скопје: Патрија. стр. 268–269.
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900, стр.229.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.140-141.
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население во 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). Извор: ДЗС.
 6. Русиќ, Бранислав. Фонд Русиќ. Архивски фонд на МАНУ к- 3, АЕ, 96/1 в.
 7. „Изборна единица 3 — Општина Делчево“ (PDF). Посетено на 10 јули 2018.
 8. „Локални избори 2017“. Посетено на 10 јули 2018.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 131. ISBN 9989649286.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]