Големо Градиште (Вирче)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Големо Градиште, населба од железното време. На 4 километри од селото, на левата страна на патот Делчево - Тработивиште има висока чука со доминантна положба над целата околина. На врвот се зачувани остатоци од утврдена населба, а се среќаваат и остатоци од ќерамички садови. (А.К.)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069