Ѓурѓева Црква (Црквенец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурѓева Црква


Местоположба 41°58′0″N 22°46′0″E / 41.96667° СГШ; 22.76667° ИГД / 41.96667; 22.76667Координати: 41°58′0″N 22°46′0″E / 41.96667° СГШ; 22.76667° ИГД / 41.96667; 22.76667
Основни податоци
Место Ветрен
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Ѓурѓева Цркваархеолошко наоѓалиште во маалото Црквенец на делчевското село Ветрен. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време и средновековна црква со некропола. Во реонот на маалото, во непосредната близина на истоимениот дол, на една мала површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Се гледаат и остатоци од темели на мала еднокорабна црквичка.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 132, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069