Дупките (Киселица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дупките is located in Македонија
Дупките
Местоположба на Дупките во Македонија
Местоположба 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167Координати: 42°01′03″N 22°45′06″E / 42.01750° СГШ; 22.75167° ИГД / 42.01750; 22.75167
Основни податоци
Место Киселица
Општина Делчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Дупките археолошко наоѓалиште во околината на Киселица, Делчево. Наоѓалиштето претставува могила од римско време

Во селските ливади што се наоѓаат на просторот меѓу маалата Пијанци и Филевци има голема могила со пречник во основата од 30 м и височина од околу 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069